Ajakirjas Psychological Science avaldatud värskest uuringust selgub, et raha võib siiski õnnelikuks teha. Sega aga vaid juhul, kui seda õigesti kulutada.
Õigesti kulutamine on olulisem, kui üleüldine sissetulek või kulutuste suurus, selgub uuringust. Teiste sõnadega: oluline pole mitte palga suurus või rahakulutamise tihedus, vaid see, kas tehtud otsused langevad isiksusega kokku.
Cambridge’i ülikoolis läbiviidud uuringus analüüsiti
Suurbritannias 625 inimese ligi 77 000 pangatehingut ning kategoriseeriti ostud vastavalt isiksuseomadustele. Näiteks väljas söömine pandi ekstavertsete ja impulsiivsete kulutuste kategooriasse. Seejärel võrreldi isiku kulutamisharjumusi nende isiksusega. Kui need sobitusid, olid inimesed suurema tõenäosusega rahulolevad.
Kui ekstraverte sunniti baaris raha kulutama, tegid nad seda meelsamini kui introverdid. Introverdid aga olid raamatupoes raha kulutades õnnelikumad kui ekstraverdid.
Teadlased usuvad, et uuringu tulemused võivad mõjutada jaemüügisektorit. Tarbijad aga, kel ülisuur tootevalik veebipoodides silme eest kirjuks võtab, suunatakse tulevikus valima tooteid, mis on just nende isiksusetüübile sobilikud.
Ettevõtted võivad oma kliente õnnelikumaks teha, soovitades neile tooteid, mis põhinevad isiku varasematel otsingutel, märgitakse uuringus.
Seotud lood
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.